Archief 745
Inventaris 745-289
Pagina 384
Jaar 1939
Document
Stadsarchief

Statistische tabel / Jaaroverzicht.

Overzichtslijst 1935 (gepubliceerd begin 1936). Onbekend nvt 12 persoonsregels
12 controle nodig

Personen op deze lijst

De parser heeft deze regels uit de scan gehaald. Gekoppelde personen linken door naar hun dossier.

12 controle nodig Regels met lagere zekerheid of OCR-/transcriptiewaarschuwing
# Naam Adres Markt Product Zekerheid Waarschuwing Actie Bronregel
1 Trams 39 100 60% lagere parse-zekerheid; geboortedatum niet eenduidig
| Trams | 12 | 39 | 100 | 582 | 733 | 4.6 | 6 | 46 | 93 | 655 | 800 | 4.6 | Tramways |
2 Autobussen e.d. 16 17 60% lagere parse-zekerheid; geboortedatum niet eenduidig
| Autobussen e.d. | 4 | 16 | 17 | 141 | 178 | 1.1 | 20 | 276 | 678 | 5920 | 6894 | 40.0 | Autobus e.a. |
3 Motorrijwielen 82 170 60% lagere parse-zekerheid; geboortedatum niet eenduidig
| Motorrijwielen | 4 | 82 | 170 | 485 | 741 | 4.6 | 4 | 119 | 169 | 515 | 807 | 4.7 | Motocyclettes |
4 Rijwielen 396 1044 60% lagere parse-zekerheid; geboortedatum niet eenduidig
| Rijwielen | 23 | 396 | 1044 | 3617 | 5080 | 31.8 | 20 | 440 | 996 | 3913 | 5369 | 31.1 | Bicyclettes |
5 Wagens met paard 21 21 60% lagere parse-zekerheid; geboortedatum niet eenduidig
| Wagens met paard | 1 | 21 | 21 | 188 | 231 | 1.5 | - | 13 | 19 | 191 | 223 | 1.3 | Voitures à tract. chevaline |
6 Handkarren 14 34 60% lagere parse-zekerheid; geboortedatum niet eenduidig
| Handkarren | 1 | 14 | 34 | 212 | 261 | 1.6 | - | 12 | 34 | 272 | 319 | 1.9 | Charrettes à bras |
7 Leeftijd onbekend. - 11 60% lagere parse-zekerheid; geboortedatum niet eenduidig
| Leeftijd onbekend. | { m. | - | 11 | 25 | | 36 | 2.7 | - | 23 | 25 | | 48 | 3.2 | } Âge inconnu { h. |
8 Verkeersfouten van bestuurders van voertuigen 299 826 60% lagere parse-zekerheid; geboortedatum niet eenduidig
| Verkeersfouten van bestuurders van voertuigen | 20 | 299 | 826 | 5402 | 6546 | 76.5 | 19 | 387 | 863 | 6114 | 7312 | 79.3 | Infractions aux règles de la voie par conducteurs de véhicules |
9 Slippen, technische gebreken aan voertuigen, paard op hol 69²) 137²) 60% lagere parse-zekerheid; geboortedatum niet eenduidig
| Slippen, technische gebreken aan voertuigen, paard op hol | 7²) | 69²) | 137²) | 758²) | 971²) | 11.3 | 4²) | 61²) | 140²) | 651²) | 842²) | 9.1 | Dérapage, défaut technique du véhicule, cheval emporté |
10 Verkeersfouten van voetgangers 158 301 60% lagere parse-zekerheid; geboortedatum niet eenduidig
| Verkeersfouten van voetgangers | 20 | 158 | 301 | 109 | 579 | 6.8 | 25 | 201 | 357 | 89 | 658 | 7.1 | Infractions aux règles de la voie par piétons |
11 Andere oorzaken 23 56 60% lagere parse-zekerheid; geboortedatum niet eenduidig
| Andere oorzaken | 4 | 23 | 56 | 120 | 202 | 2.4 | 1 | 17 | 53 | 115 | 186 | 2.0 | Autres causes |
12 Oorzaak onbekend 21 41 60% lagere parse-zekerheid; geboortedatum niet eenduidig
| Oorzaak onbekend | - | 21 | 41 | 201 | 261 | 3.0 | 1 | 13 | 31 | 186 | 230 | 2.5 | Cause inconnue |

Transcriptie

Statistische tabel / Jaaroverzicht. 1935 (gepubliceerd begin 1936). STATISTIEK VAN DE VERKEERSONGEVALLEN OP DEN OPENBAREN WEG TE AMSTERDAM,
uitgegeven door het Bureau van Statistiek der gemeente.
4e KWARTAAL EN JAAR 1935.

Statistique des accidents de la circulation sur la voie publique à Amsterdam, publiée par le Bureau municipal de Statistique.
4ième TRIMESTRE ET ANNÉE 1935.

1. Jaaroverzicht.
Aperçu annuel.

| | 1935 | 1934 | |
| :--- | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: | :--- |
| | dood mort | ernstig letsel lésion grave | licht letsel lésion légère | materiële schade dommage matér. | totaal totaux | | dood mort | ernstig letsel lésion grave | licht letsel lésion légère | materiële schade dommage matér. | totaal totaux | |
| | | | | | abs. | % | | | | | abs. | % | |
| Totaal aantal ongevallen | 50 | 554 | 1295 | 6660 | 8559 | | 50 | 653 | 1370 | 7155 | 9228 | | Nombres totaux des accidents |

Aantal bij de ongevallen betrokken voertuigen — Nombre des véhicules impliqués dans les accidents.
| | | | | | | | | | | | | |
| :--- | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: | :--- |
| Trams | 12 | 39 | 100 | 582 | 733 | 4.6 | 6 | 46 | 93 | 655 | 800 | 4.6 | Tramways |
| Vracht-auto's | 18 | 93 | 248 | 2317 | 2676 | 16.8 | 20 | 129 | 261 | 2421 | 2831 | 16.4 | Camions-automobiles |
| Personen-auto's | 12 | 197 | 547 | 5305 | 6061 | 38.0 | | | | | | | Automobiles |
| Autobussen e.d. | 4 | 16 | 17 | 141 | 178 | 1.1 | 20 | 276 | 678 | 5920 | 6894 | 40.0 | Autobus e.a. |
| Motorrijwielen | 4 | 82 | 170 | 485 | 741 | 4.6 | 4 | 119 | 169 | 515 | 807 | 4.7 | Motocyclettes |
| Rijwielen | 23 | 396 | 1044 | 3617 | 5080 | 31.8 | 20 | 440 | 996 | 3913 | 5369 | 31.1 | Bicyclettes |
| Wagens met paard | 1 | 21 | 21 | 188 | 231 | 1.5 | - | 13 | 19 | 191 | 223 | 1.3 | Voitures à tract. chevaline |
| Handkarren | 1 | 14 | 34 | 212 | 261 | 1.6 | - | 12 | 34 | 272 | 319 | 1.9 | Charrettes à bras |
| Totaal | 75 | 858 | 2181 | 12847 | 15961 | 100 | 71 | 1035 | 2250 | 13887 | 17243 | 100 | Totaux |

Aantal slachtoffers naar leeftijd en geslacht — Nombre des victimes selon l'âge et le sexe.
| | | | | | | | | | | | | |
| :--- | :--- | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: | :--- | :--- |
| 0—5 jaar | { m. | 2 | 13 | 31 | | 46 | 3.4 | 3 | 17 | 22 | | 42 | 2.8 | } 0—5 ans { h. |
| | { v. | 1 | 4 | 14 | | 19 | 2.8 | 3 | 10 | 23 | | 36 | 5.2 | } { f. |
| 6—11 ,, | { m. | 5 | 49 | 73 | | 127 | 9.4 | 2 | 37 | 61 | | 100 | 6.8 | } 6—11 ,, { h. |
| | { v. | 3 | 14 | 35 | | 52 | 8.2 | 1 | 13 | 27 | | 41 | 5.9 | } { f. |
| 12—13 ,, | { m. | 2 | 8 | 31 | | 41 | 3.1 | 1 | 14 | 29 | | 44 | 3.0 | } 12—13 ,, { h. |
| | { v. | - | 5 | 15 | | 20 | 3.1 | - | 6 | 12 | | 18 | 2.7 | } { f. |
| 14—18 ,, | { m. | 3 | 45 | 152 | | 200 | 14.9 | 4 | 45 | 155 | | 204 | 13.8 | } 14—18 ,, { h. |
| | { v. | 1 | 40 | 88 | | 129 | 20.2 | 3 | 43 | 74 | | 120 | 17.3 | } { f. |
| 19—29 ,, | { m. | 3 | 79 | 201 | | 283 | 21.0 | 7 | 103 | 264 | | 374 | 25.2 | } 19—29 ,, { h. |
| | { v. | 5 | 41 | 127 | | 173 | 27.1 | 2 | 58 | 141 | | 201 | 28.9 | } { f. |
| 30—39 ,, | { m. | 3 | 55 | 147 | | 204 | 15.2 | 3 | 53 | 152 | | 208 | 14.1 | } 30—39 ,, { h. |
| | { v. | 3 | 27 | 60 | | 90 | 14.1 | - | 30 | 60 | | 90 | 13.0 | } { f. |
| 40—49 ,, | { m. | 5 | 43 | 115 | | 163 | 12.1 | 1 | 72 | 107 | | 180 | 12.2 | } 40—49 ,, { h. |
| | { v. | 1 | 19 | 24 | | 44 | 6.9 | - | 22 | 31 | | 53 | 7.6 | } { f. |
| 50—59 ,, | { m. | 5 | 34 | 87 | | 126 | 9.4 | 5 | 33 | 94 | | 132 | 8.9 | } 50—59 ,, { h. |
| | { v. | 1 | 11 | 28 | | 40 | 6.3 | - | 13 | 19 | | 32 | 4.6 | } { f. |
| 60—69 ,, | { m. | 5 | 22 | 39 | | 66 | 4.9 | 5 | 28 | 53 | | 86 | 5.8 | } 60—69 ,, { h. |
| | { v. | - | 14 | 17 | | 31 | 4.9 | 2 | 16 | 24 | | 42 | 6.0 | } { f. |
| 70 jaar en ouder.. | { m. | 4 | 17 | 25 | | 46 | 3.4 | 5 | 17 | 40 | | 62 | 4.2 | } 70 ans et au-dessus { h. |
| | { v. | 1 | 8 | 11 | | 20 | 3.1 | 1 | 19 | 14 | | 34 | 4.9 | } { f. |
| Leeftijd onbekend. | { m. | - | 11 | 25 | | 36 | 2.7 | - | 23 | 25 | | 48 | 3.2 | } Âge inconnu { h. |
| | { v. | - | 5 | 16 | | 21 | 3.3 | - | 9 | 18 | | 27 | 3.9 | } { f. |
| Totaal | { m. | 35 | 382 | 926 | | 1344 | 100 | 36 | 440 | 1002 | | 1478 | 100 | } Totaux { h. |
| | { v. | 15 | 188 | 435 | | 638 | 100 | 14 | 239 | 442 | | 695 | 100 | } { f. |

Oorzaak der ongevallen ¹) — Les causes des accidents. ¹)
| | | | | | | | | | | | | |
| :--- | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: | :--- |
| Verkeersfouten van bestuurders van voertuigen | 20 | 299 | 826 | 5402 | 6546 | 76.5 | 19 | 387 | 863 | 6114 | 7312 | 79.3 | Infractions aux règles de la voie par conducteurs de véhicules |
| Slippen, technische gebreken aan voertuigen, paard op hol | 7²) | 69²) | 137²) | 758²) | 971²) | 11.3 | 4²) | 61²) | 140²) | 651²) | 842²) | 9.1 | Dérapage, défaut technique du véhicule, cheval emporté |
| Verkeersfouten van voetgangers | 20 | 158 | 301 | 109 | 579 | 6.8 | 25 | 201 | 357 | 89 | 658 | 7.1 | Infractions aux règles de la voie par piétons |
| Andere oorzaken | 4 | 23 | 56 | 120 | 202 | 2.4 | 1 | 17 | 53 | 115 | 186 | 2.0 | Autres causes |
| Oorzaak onbekend | - | 21 | 41 | 201 | 261 | 3.0 | 1 | 13 | 31 | 186 | 230 | 2.5 | Cause inconnue |
| Totaal | 51 | 570 | 1361 | 6660 | 8559 | 100 | 50 | 679 | 1444 | 7155 | 9228 | 100 | Totaux |

¹) De cijfers in de kolommen dood, ernstig letsel en licht letsel hebben betrekking op het aantal slachtoffers; die in de kolommen materiële schade en totaal, op het aantal ongevallen. Les chiffres dans les colonnes mort, lésion grave et lésion peu grave se rapportent au nombre des victimes, ceux dans les colonnes dommage matériel et total au nombre des accidents.
²) Hieronder tengevolge van den toestand van den weg: resp. —; 5, 2, 15, 22. Dont par suite de l'état de la voie: —; 5, 2, 15, 22. ³) Idem —; 2, 2, 16, 20. Dit document biedt een gedetailleerd statistisch inzicht in de verkeersveiligheid in Amsterdam gedurende het jaar 1935, vergeleken met 1934. Enkele kernpunten uit de data zijn:

  1. Daling in het aantal ongevallen: Het totaal aantal geregistreerde ongevallen daalde van 9.228 in 1934 naar 8.559 in 1935. Ondanks deze daling bleef het aantal dodelijke slachtoffers nagenoeg gelijk (50 in 1935 tegenover 50 in 1934 voor de ongevallen zelf, hoewel de slachtofferstatistiek 51 doden vermeldt voor 1935).
  2. Betrokken voertuigen: Personenauto's waren betrokken bij het grootste aandeel ongevallen (38%), gevolgd door rijwielen (31.8%). Dit weerspiegelt de groeiende motorisering naast het traditioneel hoge fietsgebruik in de stad. Opvallend is de categorie "wagens met paard" en "handkarren", wat aangeeft dat niet-gemotoriseerd werkvervoer nog steeds een rol speelde in het stadsbeeld.
  3. Demografie van de slachtoffers:
    • Mannen (1.344 slachtoffers) waren veel vaker betrokken bij ongevallen dan vrouwen (638 slachtoffers).
    • De leeftijdsgroep 19-29 jaar was het zwaarst vertegenwoordigd onder de slachtoffers.
    • Bij kinderen in de leeftijd 0-11 jaar valt een aanzienlijk aantal slachtoffers te betreuren, wat de kwetsbaarheid van de jongste weggebruikers benadrukt.
  4. Oorzaken: De overgrote meerderheid van de ongevallen (76.5%) werd veroorzaakt door verkeersfouten van bestuurders. Verkeersfouten van voetgangers droegen voor 6.8% bij aan het totaal. Technische gebreken of slippen (vaak gerelateerd aan de toestand van de weg) vormden 11.3% van de oorzaken. Dit document stamt uit een periode van grote transitie in het Amsterdamse stadsverkeer. In de jaren '30 nam het aantal motorvoertuigen snel toe, terwijl de infrastructuur nog grotendeels was ingericht op paard-en-wagen, trams en voetgangers. Deze "menging" van snel en langzaam verkeer leidde tot een hoge mate van onveiligheid.

De publicatie door het Bureau van Statistiek der gemeente Amsterdam past in de traditie van rationeel stadsbestuur die in de vroege 20e eeuw sterk opkwam. Door middel van nauwkeurige dataverzameling probeerde de gemeente inzicht te krijgen in sociale en stedelijke problemen om gericht beleid te kunnen voeren, zoals verkeersregels, verbetering van de bestrating en voorlichting.

De tweetaligheid (Nederlands en Frans) was destijds gebruikelijk voor officiële statistische publicaties, zodat de gegevens internationaal vergelijkbaar en leesbaar waren voor wetenschappers en beleidsmakers in andere Europese landen. Het jaar 1935 valt midden in de crisisjaren, wat mogelijk de lichte daling in het aantal ongevallen verklaart door een verminderde economische activiteit en dus minder verkeersbewegingen vergeleken met het jaar daarvoor. Gemeente Amsterdam

Samenvatting

Dit document biedt een gedetailleerd statistisch inzicht in de verkeersveiligheid in Amsterdam gedurende het jaar 1935, vergeleken met 1934. Enkele kernpunten uit de data zijn:

  1. Daling in het aantal ongevallen: Het totaal aantal geregistreerde ongevallen daalde van 9.228 in 1934 naar 8.559 in 1935. Ondanks deze daling bleef het aantal dodelijke slachtoffers nagenoeg gelijk (50 in 1935 tegenover 50 in 1934 voor de ongevallen zelf, hoewel de slachtofferstatistiek 51 doden vermeldt voor 1935).
  2. Betrokken voertuigen: Personenauto's waren betrokken bij het grootste aandeel ongevallen (38%), gevolgd door rijwielen (31.8%). Dit weerspiegelt de groeiende motorisering naast het traditioneel hoge fietsgebruik in de stad. Opvallend is de categorie "wagens met paard" en "handkarren", wat aangeeft dat niet-gemotoriseerd werkvervoer nog steeds een rol speelde in het stadsbeeld.
  3. Demografie van de slachtoffers:
    • Mannen (1.344 slachtoffers) waren veel vaker betrokken bij ongevallen dan vrouwen (638 slachtoffers).
    • De leeftijdsgroep 19-29 jaar was het zwaarst vertegenwoordigd onder de slachtoffers.
    • Bij kinderen in de leeftijd 0-11 jaar valt een aanzienlijk aantal slachtoffers te betreuren, wat de kwetsbaarheid van de jongste weggebruikers benadrukt.
  4. Oorzaken: De overgrote meerderheid van de ongevallen (76.5%) werd veroorzaakt door verkeersfouten van bestuurders. Verkeersfouten van voetgangers droegen voor 6.8% bij aan het totaal. Technische gebreken of slippen (vaak gerelateerd aan de toestand van de weg) vormden 11.3% van de oorzaken.

Historische context

Dit document stamt uit een periode van grote transitie in het Amsterdamse stadsverkeer. In de jaren '30 nam het aantal motorvoertuigen snel toe, terwijl de infrastructuur nog grotendeels was ingericht op paard-en-wagen, trams en voetgangers. Deze "menging" van snel en langzaam verkeer leidde tot een hoge mate van onveiligheid.

De publicatie door het Bureau van Statistiek der gemeente Amsterdam past in de traditie van rationeel stadsbestuur die in de vroege 20e eeuw sterk opkwam. Door middel van nauwkeurige dataverzameling probeerde de gemeente inzicht te krijgen in sociale en stedelijke problemen om gericht beleid te kunnen voeren, zoals verkeersregels, verbetering van de bestrating en voorlichting.

De tweetaligheid (Nederlands en Frans) was destijds gebruikelijk voor officiële statistische publicaties, zodat de gegevens internationaal vergelijkbaar en leesbaar waren voor wetenschappers en beleidsmakers in andere Europese landen. Het jaar 1935 valt midden in de crisisjaren, wat mogelijk de lichte daling in het aantal ongevallen verklaart door een verminderde economische activiteit en dus minder verkeersbewegingen vergeleken met het jaar daarvoor.

Metadata

TypeStatistische tabel / Jaaroverzicht.
Lijsttypeoverzichtslijst
Scopeadministratie
Schriftonbekend
Handschriftnvt
Confidence90%