Archief 745
Inventaris 745-416
Pagina 149
Jaar 1943
Document
Stadsarchief

Administratief overzicht / Statistisch overzicht van personenverkeer.

Overzichtslijst Onbekend nvt 11 persoonsregels
11 controle nodig

Personen op deze lijst

De parser heeft deze regels uit de scan gehaald. Gekoppelde personen linken door naar hun dossier.

11 controle nodig Regels met lagere zekerheid of OCR-/transcriptiewaarschuwing
# Naam Adres Markt Product Zekerheid Waarschuwing Actie Bronregel
1 Maand 1941 V. 1942 A 72% geboortedatum niet eenduidig
| Maand | 1941 A. | 1941 V. | 1942 A | 1942 V | 1943 A | 1943 V |
2 Maart 10 298 60% lagere parse-zekerheid; geboortedatum niet eenduidig
| Maart | 156 | 10 | 298 | 68 | 567 | 162 |
3 April 7 145 60% lagere parse-zekerheid; geboortedatum niet eenduidig
| April | 184 | 7 | 145 | 69 | | |
4 Mei 20 349 60% lagere parse-zekerheid; geboortedatum niet eenduidig
| Mei | 145 | 20 | 349 | 222 | | |
5 Juni 2 490 60% lagere parse-zekerheid; geboortedatum niet eenduidig
| Juni | 234 | 2 | 490 | 89 | | |
6 Juli 272 898 60% lagere parse-zekerheid; geboortedatum niet eenduidig
| Juli | 205 | 272 | 898 | 254 | | |
7 Aug 267 1102 60% lagere parse-zekerheid; geboortedatum niet eenduidig
| Aug | 780 | 267 | 1102 | 259 | | |
8 Sept. 242 1763 60% lagere parse-zekerheid; geboortedatum niet eenduidig
| Sept. | 793 | 242 | 1763 | 209 | | |
9 Oct. 90 1196 60% lagere parse-zekerheid; geboortedatum niet eenduidig
| Oct. | 826 | 90 | 1196 | 139 | | |
10 Nov. 119 758 60% lagere parse-zekerheid; geboortedatum niet eenduidig
| Nov. | 925 | 119 | 758 | 87 | | |
11 Dec. 73 657 60% lagere parse-zekerheid; geboortedatum niet eenduidig
| Dec. | 385 | 73 | 657 | 106 | | |

Transcriptie

Administratief overzicht / Statistisch overzicht van personenverkeer. [Bovenzijde pagina]

Jaar Aankomst Vertrek
1934 : 21
1935 : 424
1936 : 356
1937 : 296 88
1938 : 401 70
1939 : 558 82
1940 : 1168 248

[Midden- en onderzijde pagina: Tabel per maand]

Maand 1941 A. 1941 V. 1942 A 1942 V 1943 A 1943 V
Jan: 130 18 97. 40 183 75
Feb: 123 14 398 71 195 91
Maart 156 10 298 68 567 162
April 184 7 145 69
Mei 145 20 349 222
Juni 234 2 490 89
Juli 205 272 898 254
Aug 780 267 1102 259
Sept. 793 242 1763 209
Oct. 826 90 1196 139
Nov. 925 119 758 87
Dec. 385 73 657 106
Totaal 4886 1134 9551 1693
  1. Structuur: Het overzicht is verdeeld in twee delen. Het bovenste deel geeft de jaarcijfers van 1934 tot 1940. Het onderste deel is een gedetailleerde maandtabel voor de oorlogsjaren 1941, 1942 en de eerste maanden van 1943.
  2. Trend: Er is een duidelijke escalatie zichtbaar. Waar de aantallen in de jaren dertig relatief laag blijven (enkele honderden per jaar), vindt er in 1940 een verdubbeling plaats. In 1941 en vooral 1942 exploderen de cijfers naar respectievelijk 4.886 en 9.551 aankomsten.
  3. Berekening: De totalen onderaan de kolommen van 1941 en 1942 komen exact overeen met de som van de maandcijfers, wat duidt op een zorgvuldige administratieve bijhouding.
  4. Onvoltooidheid: De tabel stopt na maart 1943, wat suggereert dat het document ergens in het voorjaar van 1943 is opgesteld of dat de registratie daarna is gestaakt of op een ander blad is voortgezet. Gezien de jaartallen (beginnend in 1934, de opkomst van het nazisme in Duitsland) en de terminologie, betreft dit zeer waarschijnlijk de statistieken van een vluchtelingenkamp of doorgangskamp in Nederland.

De cijfers van 1934-1939 duiden op de instroom van (merendeels Joodse) vluchtelingen uit nazi-Duitsland. De enorme stijging in 1941 en 1942 valt samen met de intensivering van de Jodenvervolging door de Duitse bezetter. De getallen vertonen sterke gelijkenissen met de populatiestatistieken van Kamp Westerbork.

Westerbork werd in 1939 geopend als Centraal Vluchtelingenkamp en werd in 1942 door de nazi's overgenomen als Judendurchgangslager. De kolom "Vertrek" in 1942 en 1943 heeft in die context een wrange betekenis: dit betreft niet alleen administratieve verplaatsingen, maar in veel gevallen de deportatietreinen naar de vernietigingskampen in het oosten (hoewel de 'V'-cijfers hier lager lijken dan de totale deportatiecijfers, wat kan duiden op een specifieke sub-registratie of interne kampstatistieken). Het feit dat de registratie stopt in maart 1943 is kenmerkend voor de hectische periode waarin de grote deportaties in volle gang waren.

Samenvatting

Het document is een kwantitatief overzicht van personen die arriveren ("A") en vertrekken ("V") op een specifieke, niet nader genoemde locatie.

  1. Structuur: Het overzicht is verdeeld in twee delen. Het bovenste deel geeft de jaarcijfers van 1934 tot 1940. Het onderste deel is een gedetailleerde maandtabel voor de oorlogsjaren 1941, 1942 en de eerste maanden van 1943.
  2. Trend: Er is een duidelijke escalatie zichtbaar. Waar de aantallen in de jaren dertig relatief laag blijven (enkele honderden per jaar), vindt er in 1940 een verdubbeling plaats. In 1941 en vooral 1942 exploderen de cijfers naar respectievelijk 4.886 en 9.551 aankomsten.
  3. Berekening: De totalen onderaan de kolommen van 1941 en 1942 komen exact overeen met de som van de maandcijfers, wat duidt op een zorgvuldige administratieve bijhouding.
  4. Onvoltooidheid: De tabel stopt na maart 1943, wat suggereert dat het document ergens in het voorjaar van 1943 is opgesteld of dat de registratie daarna is gestaakt of op een ander blad is voortgezet.

Historische context

Gezien de jaartallen (beginnend in 1934, de opkomst van het nazisme in Duitsland) en de terminologie, betreft dit zeer waarschijnlijk de statistieken van een vluchtelingenkamp of doorgangskamp in Nederland.

De cijfers van 1934-1939 duiden op de instroom van (merendeels Joodse) vluchtelingen uit nazi-Duitsland. De enorme stijging in 1941 en 1942 valt samen met de intensivering van de Jodenvervolging door de Duitse bezetter. De getallen vertonen sterke gelijkenissen met de populatiestatistieken van Kamp Westerbork.

Westerbork werd in 1939 geopend als Centraal Vluchtelingenkamp en werd in 1942 door de nazi's overgenomen als Judendurchgangslager. De kolom "Vertrek" in 1942 en 1943 heeft in die context een wrange betekenis: dit betreft niet alleen administratieve verplaatsingen, maar in veel gevallen de deportatietreinen naar de vernietigingskampen in het oosten (hoewel de 'V'-cijfers hier lager lijken dan de totale deportatiecijfers, wat kan duiden op een specifieke sub-registratie of interne kampstatistieken). Het feit dat de registratie stopt in maart 1943 is kenmerkend voor de hectische periode waarin de grote deportaties in volle gang waren.

Metadata

TypeAdministratief overzicht / Statistisch overzicht van personenverkeer.
Lijsttypeoverzichtslijst
Scopepersonen
Schriftonbekend
Handschriftnvt
Confidence90%