Archiefdocument
Origineel
[Pagina 24]
3. De veestapel in de onderscheiden bedrijfstakken, in vergelijking met 1921.
Le cheptel dans les différentes branches en comparaison avec le recensement de 1921.
| Soort / Espèce | Jaren / Années | Akkerbouw / Labourage | Veehouderij / Elevage | Tuinbouw / Horticulture | Gemengde bedrijven / Entreprises mixtes | Andere / Autres | Totaal Amsterdam | Het Rijk / Le Royaume |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Paarden / Chevaux | ||||||||
| beneden 3 jaar | 1930 | 43 | 5 | — | 4 | 3 | 55 | 45.513 |
| de moins de 3 ans | 1921 | 126 | 117 | — | 24 | 3 | 271 | 88.811 |
| boven 3 jaar | 1930 | 327 | 461 | 54 | 50 | 1.447 | 2.339 | 253.639 |
| de plus de 3 ans | 1921 | 414 | 583 | 29 | 90 | 1.954 | 3.070 | 238.566 |
| Samen / Ensemble | 1930 | 370 | 466 | 54 | 54 | 1.450 | 2.394 | 299.152 |
| 1921 | 540 | 700 | 30 | 114 | 1.957 | 3.341 | 363.668 | |
| Runderen / Bovins | ||||||||
| Springstieren | 1930 | — | 65 | — | 2 | — | 67 | 26.453 |
| Taureaux reproducteurs | 1921 | 1 | 92 | — | 7 | — | 100 | 25.785 |
| Melk- en kalfkoeien | 1930 | 86 | 7.344 | 12 | 136 | 1 | 7.579 | 1.298.736 |
| Vaches laitières et pleines | 1921 | 122 | 7.319 | 14 | 232 | 12 | 7.699 | 1.085.713 |
| Mestkalveren | 1930 | 4 | 126 | — | 15 | — | 145 | 38.548 |
| Veaux à l'engrais | 1921 | — | 11 | — | 1 | — | 12 | 19.597 |
| Ander mestvee | 1930 | 23 | 521 | — | 62 | — | 606 | 80.879 |
| Autres espèces de bétail à l'engrais | 1921 | 8 | 348 | — | 12 | — | 368 | 63.432 |
| Jongvee / Elèves | 1930 | 73 | 1.070 | — | 17 | — | 1.160 | 921.450 |
| 1921 | 55 | 1.761 | 2 | 109 | — | 1.927 | 868.244 | |
| Samen / Ensemble | 1930 | 186 | 9.126 | 12 | 232 | 1 | 9.557 | 2.366.066 |
| 1921 | 186 | 9.531 | 16 | 360 | 13 | 10.106 | 2.062.771 | |
| Schapen / Brebis | 1930 | 70 | 2.148 | — | 41 | — | 2.259 | 484.987 |
| 1921 | 33 | 3.331 | — | 130 | 57 | 3.551 | 668.211 | |
| Bokken en geiten / Boucs et chèvres | 1930 | 26 | 83 | 50 | 10 | 19 | 188 | 131.252 |
| 1921 | 33 | 267 | 50 | 1 | 129 | 480 | 272.298 | |
| Varkens / Porcs | 1930 | 502 | 2.154 | 126 | 62 | — | 2.844 | 2.017.781 |
| 1921 | 349 | 2.579 | 62 | 225 | 48 | 3.263 | 1.519.245 | |
| Kippen / Poules | 1930 | 2.595 | 22.411 | 2.429 | 378 | 348 | 28.161 | 24.637.204 |
| 1921 | 2.136 | 11.367 | 717 | 542 | 1.574 | 16.336 | 9.660.799 | |
| Eenden / Canards | 1930 | 41 | 2.423 | 167 | 100 | 27 | 2.758 | 662.161 |
[Pagina 25]
4. De in de onderscheiden bedrijfstakken werkzame personen, naar geslacht, leeftijd en positie in het bedrijf.
Les personnes occupées dans les différentes branches d'après l'âge, le sexe et la position dans l'entreprise.
(Kolomkoppen verkort weergegeven: BH = Bedrijfshoofden, MWG = Medewerkende gezinsleden, VA = Vaste arbeiders, LA = Losse arbeiders, T = Totaal. Onderverdeeld in: >= 21 jaar / < 21 jaar).
| Bedrijfstakken / Branches | BH >=21 | BH <21 | MWG >=21 | MWG <21 | VA >=21 | VA <21 | LA >=21 | LA <21 | T >=21 | T <21 | Totaal |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Akkerbouw. Labourage. | |||||||||||
| Mannen Hommes | 67 | — | 20 | 17 | 93 | 13 | 482 | 9 | 662 | 39 | 701 |
| Vrouwen Femmes | — | — | 3 | — | — | — | 36 | 11 | 39 | 11 | 50 |
| Totaal Totaux | 67 | — | 23 | 17 | 93 | 13 | 518 | 20 | 701 | 50 | 751 |
| Veehouderij. Elevage de bovidés. | |||||||||||
| Mannen Hommes | 450 | 1 | 69 | 113 | 176 | 41 | 187 | 10 | 882 | 165 | 1047 |
| Vrouwen Femmes | 2 | — | 51 | 39 | 3 | 5 | — | — | 56 | 44 | 100 |
| Totaal Totaux | 452 | 1 | 120 | 152 | 179 | 46 | 187 | 10 | 938 | 209 | 1147 |
| Pluimveehouderij. Elev. d'anim. de basse-cour | |||||||||||
| Mannen Hommes | 13 | — | — | 1 | — | — | — | — | 13 | 1 | 14 |
| Vrouwen Femmes | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Totaal Totaux | 13 | — | — | 1 | — | — | — | — | 13 | 1 | 14 |
| Groenteteelt. Culture maraîchère. | |||||||||||
| Mannen Hommes | 290 | 2 | 41 | 88 | 163 | 76 | 30 | 27 | 524 | 193 | 717 |
| Vrouwen Femmes | — | — | 12 | 11 | — | — | 1 | 1 | 13 | 12 | 25 |
| Totaal Totaux | 290 | 2 | 53 | 99 | 163 | 76 | 31 | 28 | 537 | 205 | 742 |
| Bloemisterij. Floricult. | |||||||||||
| Mannen Hommes | 18 | — | 4 | — | 18 | 25 | 2 | — | 42 | 25 | 67 |
| Vrouwen Femmes | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Totaal Totaux | 18 | — | 4 | — | 18 | 25 | 2 | — | 42 | 25 | 67 |
| Akkerb./Veehouderij. Labourage/Bov. | |||||||||||
| Mannen Hommes | 7 | — | 2 | — | 10 1/2 | 3 | 21 | — | 40 1/2 | 3 | 43 1/2 |
| Vrouwen Femmes | — | — | 3 | — | — | 1 1/2 | — | — | 3 | 1 1/2 | 4 1/2 |
| Totaal Totaux | 7 | — | 5 | — | 10 1/2 | 4 1/2 | 21 | — | 43 1/2 | 4 1/2 | 48 |
| Akkerbouw/Bollenteelt. Labourage/Bulbes. | |||||||||||
| Mannen Hommes | 4 | — | — | — | 11 | 2 | 49 | — | 64 | 2 | 66 |
| Vrouwen Femmes | — | — | — | — | — | — | 7 | — | 7 | — | 7 |
| Totaal Totaux | 4 | — | — | — | 11 | 2 | 56 | — | 71 | 2 | 73 |
| Totaal. Totaux. | |||||||||||
| Mannen Hommes | 849 | 3 | 136 | 219 | 471 1/2 | 160 | 771 | 46 | 2227 1/2 | 428 | 2655 1/2 |
| Vrouwen Femmes | 2 | — | 69 | 50 | 3 | 6 1/2 | 44 | 12 | 118 | 68 1/2 | 186 1/2 |
| Tot. generaal Tot. gén. | 851 | 3 | 205 | 269 | 474 1/2 | 166 1/2 | 815 | 58 | 2345 1/2 | 496 1/2 | 2842 |
--- * Gegevensstructuur: De tabellen bieden een zeer gedetailleerd overzicht van de agrarische sector in Amsterdam. Opmerkelijk is het gebruik van breuken (bijv. $10\frac{1}{2}$) bij de arbeidskrachten, wat waarschijnlijk duidt op deeltijdwerk of seizoensarbeid die naar voltijds equivalenten is omgerekend.
* Trends in Veestapel (Pagina 24):
* Er is een significante daling te zien in het aantal paarden in Amsterdam tussen 1921 (3.341) en 1930 (2.394). Dit hangt waarschijnlijk samen met de opkomende mechanisatie en motorisering in de stad.
* De kippenstapel in Amsterdam is bijna verdubbeld (van ca. 16.000 naar ruim 28.000), wat wijst op een intensivering van de pluimveehouderij.
* De melkveestapel blijft relatief stabiel rond de 7.500 stuks.
* Arbeidsverhoudingen (Pagina 25):
* De veehouderij is de grootste werkgever in de Amsterdamse agrarische sector (1.147 personen), gevolgd door de akkerbouw (751) en de groenteteelt (742).
* Bij de akkerbouw valt het hoge aantal 'losse arbeiders' op (518), wat wijst op een grote behoefte aan seizoensarbeid voor de oogst.
* Vrouwen zijn hoofdzakelijk werkzaam als medewerkend gezinslid, vooral in de veehouderij en groenteteelt. Slechts 2 vrouwen staan geregistreerd als bedrijfshoofd.
* Demografie: Een aanzienlijk deel van de werkkrachten is jonger dan 21 jaar, vooral in de groenteteelt en veehouderij (vaak als medewerkend gezinslid).
--- Dit document stamt uit een periode waarin Amsterdam, ondanks de stedelijke uitbreiding, nog een aanzienlijk agrarisch buitengebied kende (denk aan de toenmalige gemeenten die bij Amsterdam gevoegd waren, zoals Sloten, Buiksloot, en Watergraafsmeer in 1921).
De data is afkomstig uit de Landbouwtelling van 1930. In Nederland werden dergelijke tellingen periodiek uitgevoerd door het CBS of gemeentelijke statistische bureaus om economische trends in kaart te brengen. De vergelijking met 1921 laat de transitie zien van de traditionele landbouw naar een meer gespecialiseerde stedelijke landbouw (zoals tuinbouw en pluimvee) en de invloed van de economische veranderingen in het interbellum. Het gebruik van het Frans naast het Nederlands was in die tijd gebruikelijk voor officiële statistische publicaties om internationale vergelijking mogelijk te maken.