Archiefdocument
Origineel
Gegevens vergelijken de jaren 1921 en 1930. [Pagina 26]
II. De akkerbouw. Labourage.
5. Aantal en oppervlakte der bedrijven in de onderscheiden grootteklassen, naar eigen en gepacht land en naar den aard der gronden in gebruik, in vergelijking met 1921.
Nombre et superficie des entreprises de différente étendue, d'après les terres possédées en propre ou prises à ferme et d'après la nature des terres en culture, en comparaison avec le recensement de 1921.
| Hoofdrubrieken | Jaren Années | 1—5 H.A. | 5—10 H.A. | 10—20 H.A. | 20—30 H.A. | 30—40 H.A. | 40—50 H.A. | 50—60 H.A. | 60—70 H.A. | 70 H.A. en daarboven | Totaal Totaux |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Absolute cijfers. Chiffres absolus. | |||||||||||
| Aantal. Nombre. | |||||||||||
| Eigen Terres en propre | 1930 | — | — | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 | — | — | 7 |
| 1921 | — | 4 | 5 | 5 | — | 4 | 5 | — | — | 23 | |
| Gepacht Terres prises à ferme | 1930 | 1 | 5 | 8 | 16 | 14 | 9 | 3 | 2 | 3 | 61 |
| 1921 | 6 | 6 | 16 | 10 | 8 | 6 | 4 | 1 | 2 | 59 | |
| waaronder van ouders dont de parents | 1930 | — | — | — | 1 | 2 | 1 | 1 | — | — | 5 |
| 1921 | 1 | — | — | 2 | — | 1 | — | — | — | 4 | |
| Totaal Totaux | 1930 | 1 | 5 | 9 | 18 | 16 | 10 | 4 | 2 | 3 | 68 |
| 1921 | 6 | 10 | 21 | 15 | 8 | 10 | 9 | 1 | 2 | 82 | |
| Oppervlakte in H.A. Superficie en H.A. | |||||||||||
| Bouwland Terres arables | 1930 | 3.— | 38.40 | 127.07 | 448.62 | 521.69 | 422.65 | 197.92 | 123.— | 189.— | 2071.35 |
| 1921 | 13.— | 61.05 | 303.95 | 343.25 | 247.36 | 394.25 | 466.60 | 65.— | 168.— | 2062.46 | |
| Blijvend grasland Prairies permanentes | 1930 | 0.50 | 1.50 | 11.— | 13.33 | 37.46 | 18.50 | 18.— | 5.90 | 36.— | 142.19 |
| 1921 | 1.— | 14.50 | 29.15 | 15.50 | 14.50 | 31.25 | 22.50 | — | 14.— | 142.40 | |
| Tuingrond Terres maraîchères | 1930 | — | — | — | 0.35 | — | — | — | — | — | 0.35 |
| 1921 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |
| Totaal Totaux | 1930 | 3.50 | 39.90 | 138.07 | 462.30 | 559.15 | 441.15 | 215.92 | 128.90 | 225.— | 2213.89 |
| 1921 | 14.— | 75.55 | 333.10 | 358.75 | 261.86 | 425.50 | 489.10 | 65.— | 182.— | 2204.86 |
[Pagina 27]
| Hoofdrubrieken | Jaren | 1—5 | 5—10 | 10—20 | 20—30 | 30—40 | 40—50 | 50—60 | 60—70 | 70+ | Totaal |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| waarvan: dont: | |||||||||||
| Eigen Terres en propre | 1930 | — | 2.50 | 31.— | 49.55 | 70.36 | 42.75 | 38.25 | 39.90 | 3.— | 277.31 |
| 1921 | — | 22.75 | 73.60 | 128.75 | — | 144.— | 269.10 | — | — | 638.20 | |
| Gepacht Terres prises à ferme | 1930 | 3.50 | 37.40 | 107.07 | 412.75 | 488.79 | 398.40 | 177.67 | 89.— | 222.— | 1936.58 |
| 1921 | 14.— | 52.80 | 259.50 | 230.— | 261.86 | 281.50 | 220.— | 65.— | 182.— | 1566.66 | |
| waaronder van ouders dont de parents | 1930 | — | — | — | 15.— | 50.— | 47.— | 42.— | — | — | 154.— |
| 1921 | 2.50 | — | — | 45.25 | — | 44.— | — | — | — | 91.75 | |
| Percentages. Pourcentages. | |||||||||||
| Gepacht in o/o van totaal... | |||||||||||
| Aantal Nombre | 1930 | 100.— | 100.— | 88.9 | 88.9 | 87.5 | 90.— | 75.— | 100.— | 100.— | 89.7 |
| 1921 | 100.— | 60.— | 76.2 | 66.7 | 100.— | 60.— | 44.4 | 100.— | 100.— | 72.0 | |
| Oppervlakte Superficie | 1930 | 100.— | 93.7 | 77.5 | 89.3 | 87.4 | 90.3 | 82.3 | 69.0 | 98.7 | 87.5 |
| 1921 | 100.— | 69.9 | 77.9 | 64.1 | 100.— | 66.2 | 45.0 | 100.— | 100.— | 71.1 | |
| Elke klasse in o/o van totaal. | |||||||||||
| Aantal Nombre | 1930 | 1.5 | 7.4 | 13.2 | 26.5 | 23.5 | 14.7 | 5.9 | 2.9 | 4.4 | 100.— |
| 1921 | 7.3 | 12.2 | 25.6 | 18.3 | 9.8 | 12.2 | 11.— | 1.2 | 2.4 | 100.— | |
| Oppervlakte Superficie | 1930 | 0.1 | 1.8 | 6.2 | 20.9 | 25.3 | 19.9 | 9.8 | 5.8 | 10.2 | 100.— |
| 1921 | 0.6 | 3.4 | 15.1 | 16.3 | 11.8 | 19.3 | 22.2 | 3.0 | 8.3 | 100.— | |
| Blijvend grasland in o/o... | 1930 | 14.3 | 3.8 | 8.0 | 2.9 | 6.7 | 4.2 | 8.3 | 4.6 | 16.0 | 6.4 |
| 1921 | 7.1 | 19.2 | 8.8 | 4.3 | 5.5 | 7.3 | 4.6 | — | 7.7 | 6.5 | |
| * Eigendom vs. Pacht: Er is een opvallende toename van pachtland ten opzichte van eigen land. In 1930 was 89,7% van het aantal bedrijven (en 87,5% van de oppervlakte) gepacht, vergeleken met respectievelijk 72,0% en 71,1% in 1921. | |||||||||||
| * Landgebruik: Het overgrote deel van de grond bestaat uit bouwland (bouwland / terres arables), goed voor meer dan 93% van het totaal in 1930. Blijvend grasland beslaat een kleiner deel (circa 6,4%). | |||||||||||
| * Klasseconcentratie: In 1930 concentreerde de meeste oppervlakte zich in de klassen tussen 20 en 50 hectare. De klasse 30-40 H.A. is de grootste qua oppervlakte in 1930 (559,15 H.A.). | |||||||||||
| * Annotaties: In de originele tabel zijn met blauw en rood potlood enkele onderstrepingen en verbindingslijnen gezet, waarschijnlijk door een onderzoeker of ambtenaar die specifieke trends in pacht en oppervlakte per klasse wilde benadrukken. Dit document is afkomstig uit een officiële statistische publicatie, hoogstwaarschijnlijk het Statistisch Jaarboek van België of een verslag van de Landbouwtelling. De tweetaligheid (Nederlands-Frans) is kenmerkend voor Belgische federale documenten uit het interbellum. |
De periode tussen 1921 en 1930 was cruciaal voor de landbouw, gekenmerkt door herstel na de Eerste Wereldoorlog en de beginnende mechanisatie. De cijfers weerspiegelen de sociaal-economische dynamiek van het platteland: de afname van zeer kleine bedrijven (1-5 ha) en de stijgende populariteit van pacht, wat vaak wijst op een gebrek aan kapitaal bij landbouwers om zelf grond te verwerven in een tijd van stijgende grondprijzen of consolidatie door grootgrondbezitters.