Archiefdocument
Origineel
[Pagina 42]
42
V. De gemengde bedrijven. Entreprises mixtes.
21. Aantal en oppervlakte der bedrijven in de onderscheiden grootteklassen naar eigen en gepacht land en naar den aard der gronden in gebruik, in vergelijking mei 1921.
Nombre et superficie des entreprises de différente étendue, d'après les terres possédées en propre ou prises à ferme et d'après la nature des terres en culture, en comparaison avec le recensement de 1921.
| Jaren Années | Beneden Moins de 1 H.A. | 1—5 H.A. | 5—10 H.A. | 10—20 H.A. | 20—30 H.A. | 30—40 H.A. | 40—50 H.A. | 50—60 H.A. | 60—70 H.A. | 70 H.A. en meer et plus | Totaal Totaux |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Akkerbouw-veehouderij. | Labourage-élevage. | ||||||||||
| Aantal. Nombre. | |||||||||||
| Eigen.................. { 1930 | — | — | — | 1 | 2 | — | 1 | 1 | — | 1 | 7 |
| Terres en propre { 1921 | — | — | — | 1 | 1 | 1 | — | — | 1 | 1 | 6 |
| Gepacht............... { 1930 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | — | 1 | 1 | — | — | 7 |
| T. prises à ferme { 1921 | — | — | — | 2 | 3 | — | — | 1 | — | 1 | 8 |
| waaronder van ouders { 1930 | — | — | — | — | — | — | 1 | — | — | — | 1 |
| dont de parents { 1921 | — | — | — | 1 | 1 | — | — | — | — | — | 2 |
| Totaal Totaux......... { 1930 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | — | 2 | 2 | — | 1 | 11 |
| { 1921 | — | — | — | 2 | 5 | 2 | — | 2 | 1 | 1 | 15 |
| Oppervlakte in H.A. | |||||||||||
| Superficie en H.A. | |||||||||||
| Bouwland ............ { 1930 | — | — | 2.50 | 6.50 | 31.25 | — | 22.50 | — | — | 36.— | 98.75 |
| Terres arables { 1921 | — | — | — | 8.— | 50.— | 20.50 | 27.— | 75.50 | 45.25 | 60.— | 286.25 |
| Blijvend grasland..... { 1930 | — | 2.— | 6.25 | 9.25 | 24.— | — | 18.— | — | — | 34.13 | 93.63 |
| Prairies perman. { 1921 | 0.50 | — | — | 16.— | 66.— | 49.50 | 21.— | 29.— | 20.— | 13.— | 215.— |
| Tuingrond.............. { 1930 | — | 1.— | — | — | — | — | — | — | — | — | 1.— |
| Terres maraichères { 1921 | 0.30 | — | — | 5.— | — | — | — | — | — | — | 5.30 |
| Totaal Totaux......... { 1930 | — | 3.— | 8.75 | 15.75 | 55.25 | — | 40.50 | — | — | 70.13 | 193.38 |
| { 1921 | 0.80 | — | — | 29.— | 116.— | 70.— | 48.— | 104.50 | 65.25 | 73.— | 506.55 |
| waarvan: dont: | |||||||||||
| eigen.................... { 1930 | — | — | — | 6.50 | 17.— | — | — | — | — | 26.— | 49.50 |
| terres en propre { 1921 | 0.30 | — | — | — | 38.— | 38.— | 48.— | 50.50 | 55.25 | 65.— | 295.05 |
| gepacht.................. { 1930 | — | 3.— | 8.75 | 9.25 | 38.25 | — | 40.50 | — | — | 44.13 | 143.88 |
| t. prises à ferme { 1921 | 0.50 | — | — | 29.— | 78.— | 32.— | — | 54.— | 10.— | 8.— | 211.50 |
| waaronder van ouders { 1930 | — | — | 2.50 | — | — | — | 22.50 | — | — | — | 25.— |
| dont de parents { 1921 | — | — | — | 18.— | 15.— | — | — | — | — | — | 33.— |
| Akkerbouw-bollenteelt. Labourage-culture de bulbes à fleurs. | |
|---|---|
| Aantal. Nombre. | |
| Eigen.................. 1930 | — |
| Terres en propre | |
| Gepacht............... 1930 | — |
| T. prises à ferme | |
| waaronder van ouders 1930 | — |
| dont de parents | |
| Totaal Totaux......... 1930 | — |
| Oppervlakte in H.A. | |
| Superficie en H.A. | |
| Bouwland ............ 1930 | — |
| Terres arables | |
| Tuingrond.............. 1930 | — |
| Terres maraichères | |
| Totaal Totaux......... 1930 | — |
| waarvan: dont: | |
| eigen.................... 1930 | — |
| terres en propre | |
| gepacht.................. 1930 | — |
| t. prises à ferme | |
| waaronder van ouders 1930 | — |
| dont de parents |
[Pagina 43]
43
22. De veestapel in de onderscheiden grootteklassen, in vergelijking met 1921.
Le cheptel dans les entreprises de différente étendue, en comparaison de 1921.
| Jaren Années | Beneden Moins de 1 H.A. | 1—5 H.A. | 5—10 H.A. | 10—20 H.A. | 20—30 H.A. | 30—40 H.A. | 40—50 H.A. | 50—60 H.A. | 60—70 H.A. | 70 H.A. en meer et plus | Totaal Totaux | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Akkerbouw-veehouderij. | Laborage-élevage. | |||||||||||
| Aantal bedrijven..... { 1930 | — | 1¹) | 1 | 1 | 2 | — | 1 | — | — | 1 | 7¹) | |
| Nombre des entrepr. { 1921 | 1¹) | 1 | — | 2¹) | 5 | 2 | — | 2 | 1 | 1 | 15²) | |
| Oppervlakte in H.A. { 1930 | — | 3.— | 8.75 | 15.75 | 55.25 | — | 40.50 | — | — | 70.13 | 193.38 | |
| Superficie en H.A. { 1921 | 0.80 | — | — | 29.— | 116.— | 70.— | 48.— | 104.50 | 65.25 | 73.— | 506.55 | |
| Paarden beneden 3 jaar | 1930 | — | — | — | — | 3 | 3 | 2 | 6 | 6 | 2 | 22 |
| Chevaux — 3 ans | 1921 | 1 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 1 |
| Paarden boven 3 jaar... | 1930 | — | — | — | 1 | 10 | — | 6 | — | — | 3 | 20 |
| Chevaux de 3 ans — | 1921 | 3 | — | — | 2 | 16 | 7 | 7 | 16 | 9 | 13 | 73 |
| Runderen. Bovins. | ||||||||||||
| Springstieren ........ { 1930 | — | — | — | — | 1 | — | — | — | — | 1 | 2 | |
| Taureaux reprod. { 1921 | — | — | — | — | 4 | 2 | — | — | — | 1 | 7 | |
| Melk- en kalfkoeien { 1930 | — | 3 | 6 | 15 | 53 | — | 1 | — | — | 47 | 125 | |
| Vaches laitières et { 1921 | 1 | — | — | 15 | 108 | 54 | 24 | 14 | 13 | 1 | 230 | |
| vaches pleines | 1930 | — | — | — | — | 15 | — | — | — | — | — | 15 |
| Mestkalveren ........ { 1921 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |
| Veaux à l'engrais | 1930 | — | — | — | — | — | — | 55 | — | — | — | 55 |
| Ander Mestvee ...... { 1921 | — | — | — | — | — | — | 9 | 3 | — | — | 12 | |
| Autres espèces de | ||||||||||||
| bétail à l'engrais | 1930 | — | 2 | — | — | — | — | — | — | — | 8 | 10 |
| Jongvee boven 1 jaar { 1921 | — | — | — | — | 15 | 7 | 1 | 11 | 14 | — | 48 | |
| Elèves au-dessus de 1 an | 1930 | — | — | 3 | 2 | — | — | — | — | — | — | 5 |
| Jongvee beneden 1 j. { 1921 | 5 | — | — | 2 | 14 | 4 | 15 | 4 | — | 1 | 45 | |
| Elèves au-dessous de 1 an | ||||||||||||
| Totaal runderen. { 1930 | — | 5 | 9 | 17 | 69 | — | 56 | — | — | 56 | 212 | |
| N. tot. d. bovins { 1921 | 6 | — | — | 17 | 141 | 67 | 50 | 32 | 27 | 2 | 342 | |
| Schapen Brebis ......... { 1930 | — | — | — | — | 21 | — | — | — | 15 | 20 | 41 | |
| { 1921 | 12 | — | — | — | 60 | 40 | 3 | — | 15 | — | 130 | |
| Bokken en geiten ...... { 1930 | — | — | 3 | — | — | — | — | — | — | — | 3 | |
| Boucs et chèvres { 1921 | 1 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 1 | |
| Varkens Porcs ............ { 1930 | — | 10 | — | — | 10 | — | — | — | — | — | 20 | |
| { 1921 | 11 | — | — | 10 | 14 | 28 | 12 | 10 | 6 | 120 | 211 | |
| Kippen Poules ........... { 1930 | — | 8 | 17 | 20 | 62 | — | 68 | — | — | 13 | 188 | |
| { 1921 | 40 | — | — | 53 | 86 | 95 | 20 | 113 | 30 | 10 | 447 | |
| Eenden. Canards ....... 1930 | — | — | — | — | 100 | — | — | — | — | — | 100 |
| Akkerbouw-bollenteelt. Labourage-culture de bulbes à fleurs. | |
|---|---|
| Aantal bedrijven..... 1930 | — |
| Nombre des entrepr. | |
| Oppervlakte in H.A. 1930 | — |
| Superficie en H.A. | |
| Paarden boven 3 jaar... 1930 | — |
| Chevaux de 3 ans — | |
| Runderen. Bovins. | |
| Melk- en kalfkoeien 1930 | — |
| Vaches laitières et | |
| vaches pleines | |
| Ander rundvee ...... 1930 | — |
| Autres | |
| Samen. Ensemble. 1930 | — |
| Bokken en geiten ...... 1930 | — |
| Boucs et chèvres | |
| Varkens. Cochons ...... 1930 | — |
| Kippen. Poules ......... 1930 | — |
¹) Hieronder 1 tuinbouw-veeteelt-bedrijf.
²) Hieronder 2 tuinbouw-veeteelt-bedrijven. * Structuur: Het document bevat twee gedetailleerde statistische tabellen die gemengde landbouwbedrijven categoriseren op basis van hun grootte (in hectaren). Er wordt een expliciet onderscheid gemaakt tussen twee typen gemengde bedrijven: 'Akkerbouw-veehouderij' en 'Akkerbouw-bollenteelt'.
* Vergelijking: De data vergelijkt de situatie van 1930 met die van de census van 1921. Opvallend is de afname van het aantal bedrijven in de categorie 'Akkerbouw-veehouderij' (van 15 naar 11) en de daarmee gepaard gaande daling in totale oppervlakte.
* Grondgebruik: De tabellen specificeren het gebruik van de grond (bouwland, blijvend grasland en tuingrond) en het eigendom (eigen vs. gepacht). Een aanzienlijk deel van de grond bij bollenteeltbedrijven blijkt gepacht te zijn, vaak van de ouders.
* Veestapel: Tabel 22 toont een diversiteit aan vee, variërend van paarden en runderen tot pluimvee. Bij de bollenteeltbedrijven (een gespecialiseerde vorm van gemengd bedrijf) is de veestapel aanzienlijk kleiner en meer geconcentreerd in specifieke grootteklassen (20-70 H.A.) dan bij de algemene akkerbouw-veehouderij. Dit document is representatief voor de landbouwstatistiek in Nederland tijdens het interbellum. De vroege 20e eeuw was een periode waarin de overheid begon met het systematisch vastleggen van agrarische productiemiddelen om beleid te kunnen maken.
De tweetaligheid (Nederlands en Frans) was destijds de standaard voor officiële statistische publicaties van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), zodat de gegevens internationaal vergelijkbaar en leesbaar waren voor diplomaten en wetenschappers. De tabel weerspiegelt de transitie in de Nederlandse landbouw: de opkomst van gespecialiseerde sectoren zoals de bollenteelt, die gecombineerd werd met traditionele akkerbouw, en de geleidelijke verschuiving in bedrijfsgrootte en mechanisatie (gesuggereerd door het aantal paarden als voornaamste trekkracht). V. De