Archief 745
Inventaris 745-407
Pagina 243
Dossier 48
Jaar 1943
Stadsarchief

Statistische rapportage (twee pagina's uit een gebonden verslag).

Betreft de periode 1 augustus 1938 tot en met 31 oktober 1938.

Origineel

Statistische rapportage (twee pagina's uit een gebonden verslag). Betreft de periode 1 augustus 1938 tot en met 31 oktober 1938. [Pagina 6]

Recapitulatie 6.

Aantal vergunningen wijzigingen
Op 1 Augustus 1938 3434 van wijk en artikel samen 97
31 October 1938 3548 van wijk alleen 52
------- van artikel alleen 111
vermeerderd met ∠ 114

TGn.
∠ onder dit aantal behooren:
3 geheel nieuw verleende ventvergunningen en
111 gereedliggende ventvergunningen die afgehaald werden.

[Pagina 7]

Staat VI. Grafiek naar de artikelwijzigingen. 7.

Verklaring:
I = aard., groente, fruit
II = vischsoorten (waaronder haring)
III = bloemen en planten
IV = cons. ijs, kleet-waren en dranken
V = brandstoffen
VI = tuinartikelen en v. planten
VII = opkoopers

[Tekst in grafiek bij de assen]
* (Pijltje naar links bij gearceerde balken): naar andere artikelen.
* (Pijltje omhoog bij blanco balken): van andere artikelen.
* Verticale as: Schaalverdeling van 0 tot 50.
* Horizontale as: Categorieën I t/m VII.

[Percentage-waarden genoteerd bij de balken in de grafiek]
* I: 9.9 % (gearceerd) / 2.5 % (blanco)
* II: 0.7 % (gearceerd) / 5.8 % (blanco)
* III: 5 % (gearceerd) / 7 % (blanco)
* IV: 19.2 % (gearceerd) / 2.5 % (blanco)
* V: 2.3 % (gearceerd) / 30.7 % (blanco)
* VI: 10 % (gearceerd) / 2.8 % (blanco)
* VII: 1.1 % (gearceerd) / 9 % (blanco)

TGn (linksonder grafiek) Dit document biedt een kwantitatief inzicht in de ambulante handel (venten) in een Nederlandse gemeente in 1938.
* Groei: Er is een netto toename van 114 vergunningen in drie maanden tijd. Opmerkelijk is dat bijna de gehele toename (111 van de 114) bestaat uit vergunningen die al gereed lagen en werden afgehaald, wat kan duiden op een administratieve inhaalslag of seizoensgebonden drukte.
* Dynamiek: De grafiek op pagina 7 toont de verschuivingen tussen productcategorieën. Gearceerde balken tonen de uitstroom uit een categorie, blanco balken de instroom.
* Opvallende trends: Categorie V (brandstoffen) laat de grootste instroom zien (30,7%), wat logisch is gezien de overgang van zomer naar herfst/winter in de periode augustus-oktober (vraag naar kolen/hout). Categorie IV (onder andere consumptie-ijs) vertoont de grootste uitstroom (19,2%), wat eveneens verklaarbaar is door het einde van het zomerseizoen. Het document is representatief voor de strikte regulering van de straathandel in Nederland tijdens het interbellum. Ventvergunningen waren gebonden aan zowel een specifieke wijk als specifieke artikelen. De categorieën weerspiegelen het straatbeeld van die tijd: de visboer (haring), de ijscoman, de bloemenverkoper en de brandstoffenhandelaar die aan de deur kwam. De term "opkoopers" (categorie VII) verwijst naar wat we tegenwoordig handelaren in oud ijzer of antiek zouden noemen. De spelling "kleet-waren" (voor kleedwaren/textiel) is een opvallende archaïsche of foutieve spelling in het getypte document.

Samenvatting

Dit document biedt een kwantitatief inzicht in de ambulante handel (venten) in een Nederlandse gemeente in 1938.
* Groei: Er is een netto toename van 114 vergunningen in drie maanden tijd. Opmerkelijk is dat bijna de gehele toename (111 van de 114) bestaat uit vergunningen die al gereed lagen en werden afgehaald, wat kan duiden op een administratieve inhaalslag of seizoensgebonden drukte.
* Dynamiek: De grafiek op pagina 7 toont de verschuivingen tussen productcategorieën. Gearceerde balken tonen de uitstroom uit een categorie, blanco balken de instroom.
* Opvallende trends: Categorie V (brandstoffen) laat de grootste instroom zien (30,7%), wat logisch is gezien de overgang van zomer naar herfst/winter in de periode augustus-oktober (vraag naar kolen/hout). Categorie IV (onder andere consumptie-ijs) vertoont de grootste uitstroom (19,2%), wat eveneens verklaarbaar is door het einde van het zomerseizoen.

Historische Context

Het document is representatief voor de strikte regulering van de straathandel in Nederland tijdens het interbellum. Ventvergunningen waren gebonden aan zowel een specifieke wijk als specifieke artikelen. De categorieën weerspiegelen het straatbeeld van die tijd: de visboer (haring), de ijscoman, de bloemenverkoper en de brandstoffenhandelaar die aan de deur kwam. De term "opkoopers" (categorie VII) verwijst naar wat we tegenwoordig handelaren in oud ijzer of antiek zouden noemen. De spelling "kleet-waren" (voor kleedwaren/textiel) is een opvallende archaïsche of foutieve spelling in het getypte document.

Kooplieden in dit dossier 100

Aal en paling boven 250 gram Waterlooplein f 2,44
Aal en paling boven 250 gram Waterlooplein ƒ 2,44
Aal en paling tot 70 gram Waterlooplein " 1,04
Aal en paling tot 70 gram Waterlooplein " 1,04
Aal en paling van 125 – 250 gram Waterlooplein " 2,23
Aal en paling van 125-250 gram Waterlooplein " 2,23
Aal en paling van 70 – 125 gram Waterlooplein " 1,78
Aal en paling van 70-125 gram Waterlooplein " 1,78
A.A. Pakkoo Waterlooplein -----
Aard., groente ,fruit -48
Aard., groente ,fruit 964
W. Fruithof Waterlooplein 992
W. Fruithof Waterlooplein 745
W. Fruithof Waterlooplein 719
W. Fruithof Waterlooplein
W. Fruithof Waterlooplein 719
W. Fruithof Waterlooplein 709
W. Fruithof Waterlooplein 709
W. Fruithof Waterlooplein 715
A. Boots Waterlooplein
A. Boots Waterlooplein 50
A. Boots. Waterlooplein 20
A. Boots. Waterlooplein 20
A. Pouw Waterlooplein 20
A. Pouw Waterlooplein 20
Levie Locher Waterlooplein
Levie Locher Waterlooplein
A.H. Staats Waterlooplein 20
A.H. Staats Waterlooplein 20
A.H. Staats Waterlooplein 20
Alle 100 kooplieden →

Gerelateerde Documenten 3