Archief 745
Inventaris 745-416
Pagina 165
Dossier 37
Jaar 1943
Stadsarchief

Getypt administratief verslag/statistisch overzicht (pagina 3 van een groter geheel).

Origineel

Getypt administratief verslag/statistisch overzicht (pagina 3 van een groter geheel). [Pagina nummer bovenaan:] - 3 -

b. 500 - 1000 wagons f. 1.-
c. daarboven f. 1,50 per wagon.

N.S. was hiertoe destijds niet bereid.

De opbrengst van de vergoeding der N.S. (2/5 gedeelte van f. 0,25) is geweest per jaar.

1934 f. 129,60 (met inbegrip van raccordementsgeld).
1935 f. 482.-
1936 f. 468,40
1937 f. 384,30
1938 f. 241,80

Het aantal wagons heeft per jaar bedragen:
| Jaar | Aankomst | Vertrek |
| :--- | :--- | :--- |
| 1934 | 21 | |
| 1935 | 424 | |
| 1936 | 356 | |
| 1937 | 296 | 88 |
| 1938 | 401 | 70 |
| 1939 | 558 | 82 |
| 1940 | 1168 | 247 |

[Tabel met maandelijkse uitsplitsing 1941-1943]

1941 1942 1943
A V A V A V
Januari 130 18 97 40 183 75
Februari 123 14 798 71 195 91
Maart 156 10 1298 68 567 162
April 184 7 145 69
Mei 145 20 349 222
Juni 234 2 490 89
Juli 205 272 898 254
Augustus 780 267 1102 259
September 793 242 1763 289
October 826 90 1196 139
November 925 119 758 87
December 385 73 657 106
Totaal: 4886 1134 9551 1693

[Handgeschreven aantekeningen rechtsonder in blauw/paars potlood:]
9551
16.92


11244 * Economische gegevens: Het document start met een tariefdiscussie. De schrijver merkt op dat de N.S. "destijds niet bereid" was akkoord te gaan met bepaalde staffeltarieven per wagon. Er wordt gesproken over een vergoeding die een fractie (2/5 deel van 25 cent) bedraagt.
* Logistieke explosie: De tabel toont een enorme toename van het treinverkeer tijdens de oorlogsjaren. Waar er in 1934 slechts 21 wagons aankwamen, stijgt dit naar 1168 in 1940 en explodeert het naar 9551 aankomsten in 1942.
* Seizoensinvloeden: In 1942 is er een opvallende piek te zien in de maanden maart (1298), augustus (1102), september (1763) en oktober (1196). Deze enorme aantallen duiden op grootschalige logistieke operaties.
* Raccordementsgeld: Dit duidt op kosten voor het gebruik van een zijspoor dat een bedrijf of terrein direct verbindt met het hoofdnet van de spoorwegen. Dit document is historisch zeer saillant vanwege de datering (1941-1943) en de locatie van de enorme toename in wagonbewegingen. In de context van de Nederlandse geschiedenis tijdens de Tweede Wereldoorlog worden dergelijke statistieken van raccordementen (industriële aansluitingen) vaak geassocieerd met locaties die door de bezetter werden geëxploiteerd of gebruikt voor grootschalige transporten.

De extreme stijging in 1942 (bijna een vertienvuldiging ten opzichte van 1940) correleert met de periode waarin de bezetter de logistiek in Nederland intensiveerde voor de oorlogsindustrie of deportaties. De handgeschreven optelsom onderaan lijkt een controleberekening van de jaartotalen voor 1942 (Aankomst + Vertrek). De vage paarse stempel of doordruk op de achtergrond is typisch voor administratieve archieven uit deze periode.

Samenvatting

  • Economische gegevens: Het document start met een tariefdiscussie. De schrijver merkt op dat de N.S. "destijds niet bereid" was akkoord te gaan met bepaalde staffeltarieven per wagon. Er wordt gesproken over een vergoeding die een fractie (2/5 deel van 25 cent) bedraagt.
  • Logistieke explosie: De tabel toont een enorme toename van het treinverkeer tijdens de oorlogsjaren. Waar er in 1934 slechts 21 wagons aankwamen, stijgt dit naar 1168 in 1940 en explodeert het naar 9551 aankomsten in 1942.
  • Seizoensinvloeden: In 1942 is er een opvallende piek te zien in de maanden maart (1298), augustus (1102), september (1763) en oktober (1196). Deze enorme aantallen duiden op grootschalige logistieke operaties.
  • Raccordementsgeld: Dit duidt op kosten voor het gebruik van een zijspoor dat een bedrijf of terrein direct verbindt met het hoofdnet van de spoorwegen.

Historische Context

Dit document is historisch zeer saillant vanwege de datering (1941-1943) en de locatie van de enorme toename in wagonbewegingen. In de context van de Nederlandse geschiedenis tijdens de Tweede Wereldoorlog worden dergelijke statistieken van raccordementen (industriële aansluitingen) vaak geassocieerd met locaties die door de bezetter werden geëxploiteerd of gebruikt voor grootschalige transporten.

De extreme stijging in 1942 (bijna een vertienvuldiging ten opzichte van 1940) correleert met de periode waarin de bezetter de logistiek in Nederland intensiveerde voor de oorlogsindustrie of deportaties. De handgeschreven optelsom onderaan lijkt een controleberekening van de jaartotalen voor 1942 (Aankomst + Vertrek). De vage paarse stempel of doordruk op de achtergrond is typisch voor administratieve archieven uit deze periode.

Kooplieden in dit dossier 34

A. Cuypstraat Waterlooplein f 13.303,30
A. Cuypstraat Waterlooplein *f*13.303,30
A. Cuypstraat f 13.303,30
A. Cuypstraat Waterlooplein $f 13.303,30$
A. Bloemmist Waterlooplein f 1.282,47
A. Bloemmist Waterlooplein *f* 1.282,47
A. Bloemmist Waterlooplein f 1.282,47
A. Bloemmist Waterlooplein $f 1.282,47$
M. Reijnvaan Waterlooplein f 10.952,81
Brandstoff.m. Waterlooplein f 10.952,81
Brandstoff.m. Waterlooplein $f 10.952,81$
Brandstoff.m. Waterlooplein *f*10.952,81
A. Ontvangsten Waterlooplein f 224,36
A. Ontvangsten Waterlooplein *f* 224,36
A. Ontvangsten Waterlooplein f 224,36
A. Ontvangsten Waterlooplein $f 224,36$
J. Evertsenstr Waterlooplein " 916,90
J. Evertsenstr Waterlooplein " 916,90
J. Evertsenstr Waterlooplein " 916,90
J. Evertsenstr Waterlooplein " 916,90
T. Girorekening Waterlooplein 120.349 48
T. Girorekening Waterlooplein 65.941 88
P.A.S. Maandag Waterlooplein
C.J.J. Vergouw Waterlooplein f 5.037,44
Staanpl.verg. Waterlooplein $f 5.037,44$
Staanpl.verg. Waterlooplein f 5.037,44
Staanpl.verg. Waterlooplein *f* 5.037,44
T. Katestraat Waterlooplein " 6.383,50
T. Katestraat Waterlooplein " 6.383,50
Alle 34 kooplieden →

Gerelateerde Documenten 6